Absolutóriá 2011: za(ne)myslenie

Absolutóriá z angličtiny sa nedajú hodnotiť objektívne. Pri učení sa cudzích jazykov – ostatne ako pri všetkých dôležitých činnostiach v živote – hrá kľúčovú úlohu osobný vstup.

Pri niektorých odpovediach som cítil zadosťučinenie, až eufóriu. Neskromná časť vo mne pripísala všetky vaše úspechy mojim učiteľským metódam, tá realistická ju udržiavala pri zemi poznaním, že akýkoľvek úspech študenta má so mnou pramálo spoločné, keďže úspech je priamo úmerný tomu, ako pristupujete k životu a čo doňho vkladáte.

Preto bolo skvelé sledovať na absolutóriách všetky prejavy sviežeho talentu, hravého intelektu, pokory a neobmedzeného, čerstvého zmýšlania. Bolo skvelé sledovať ich na hodinách a určite bude skvelé rozpoznať ich v čomkoľvek ďalšom, do čoho sa pustíte.

Na druhej strane, boli chvíle, kde pre nedostatok vstupu akákoľvek snaha oklamať nás – a tým samého seba – varením z vody viedla k neúspechu.

Áno, s úspechom je to ako s varením a jedením: ak nič nejde dnu, nič nepôjde, v konečnom dôsledku, ani von.

Ak sa táto (potencionálne nechutná) metafora rozvinie ďalej, kľúčové je ďalej to, čo ide dnu a akým spôsobom sa to strávi. Mojou úlohou vo funkcii lektora angličtiny je, že vám môžem pomôcť pri výbere a príprave jedál z tých najlepších ingrediencií, poskytnúť vám tie najlepšie, na mieru šité, vhodné recepty na ich prípravu do vynikajúcich, chutných a výživných, esteticky príťažlivých jedál. Môžem vám pripraviť tie najlepšie podmienky na ich konzumáciu, prebudiť a zdvihnúť váš apetít vhodne zvoleným aperitívom, stolovaním a predkrmom. Akonáhle však príde k jedeniu, tráveniu, príjmu živín a… podobne, tam už moje schopnosti (a pravdu povediac ani vôľa) nesiahajú.

Ako vravia bratia angličania: You can lead a horse to water, but you can’t make it drink.

V našom prípade teda: student, food a eat.

Aj preto, hlavne pre to, niektorí z vás neuspeli, a pritom, jediné, čo bolo treba urobiť bolo začať jesť.

Bon appétit!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s